Uczniowie klasy II kształcący się w zawodzie technik analityk na zajęciach praktycznych w szkolnym laboratorium otrzymali kwas borowy i cytrynowy.

Kwas borowy otrzymuje się, działając stężonym roztworem kwasu solnego na nasycony roztwór tetraboranu sodu (boraksu).

Kwas cytrynowy można wyizolować w postaci trudno rozpuszczalnej soli - cytrynianu wapnia, do otrzymania tego kwasu używamy soku z cytryny.

Kwas cytrynowy jest najczęściej stosowaną w przemyśle substancją do obniżania wartości pH, jest regulatorem kwasowości wielu produktów: galaretek, napojów, kremów, ciast. Właściwości buforujące kwasu cytrynowego są wykorzystywane w środkach czystości i w przemyśle farmaceutycznym. Jest składnikiem tkanek roślinnych oraz organizmów ludzkich i zwierzęcych. Występuje tez w owocach (szczególnie cytrusowych).

Kwas borowy natomiast stosowany jest w powierzchniowych zakażeniach skóry o podłożu grzybiczym i bakteryjnym, również zewnętrznie na stany zapalne narządów moczowo płciowych. Preparat może być stosowany przy oparzeniach, stłuczeniach, obrzękach zapalnych tkanek miękkich, niewielkich uszkodzeniach skóry i naskórka.