W sobotę, 14 maja 2016 roku po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów w Gminie Piaski. Jak co roku organizatorzy: Gmina Piaski, Powiat Gostyński, Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu, Nadleśnictwo Piaski, Zgromadzenie Sióstr Służebniczek, Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri, Koło Gospodyń Wiejskich w Grabonogu przygotowali wiele atrakcji.

Już o godz. 17.00 z piaskowskiego rynku wyruszy „I Nocny Marszobieg do Grabonoga”. Uczestnicy odwiedzą Nadleśnictwo, następnie ścieżką Edmunda Bojanowskiego udadzą się w kierunku Gostynia, a następnie do Grabonoga. Trasę około 5 km będzie można pokonać biegiem lub marszem. Dla zapisanych uczestników przewidziano niespodzianki. Informacja o zapisach pojawi się na oddzielnych plakatach.

W Grabonogu oprócz zwiedzania Muzeum o godz. 18.00 rozpocznie się „Maraton Czytelniczy z „Dziennikiem” Bojanowskiego”. Już wkrótce będzie można się zapisać do tej niecodziennej inicjatywy poprzez specjalny formularz udowstępniony na stronie www.grabonog.pl . Każdy, kto weźmie udział i poświęci 15 minut na lekturę otrzyma pamiątkowy dyplom.

Także w Grabonogu dzieci będą mogły poszukać wykrywaczem metali ukrytych skarbów, a dorośli obejrzą prezentowaną po raz pierwszy w naszej gminie wystawę: „Serdecznie dobry człowiek” oraz wysłuchać prelekcji: „Znane rody Ziemi Piaskowskiej” przygotowanej przez GaSo Gostyń. Na wszystkich czekają wiele innych atrakcji: przejażdżki bryczką, wystawa banerowa – „Kadry Historii” ukazująca historyczne zdjęcia z Gminy Piaski, stoisko z pamiątkami, dobrze znane i lubiane przysmaki grabonoskiej kuchni: ciasteczka Edmundzioki, bułki Edmundówki, Zupa Rumforda, chłopskie jadło i kompot z rabarbaru.

Z kolei w Bazylice Świętogórskiej o godz. 20.30 zostanie zaprezentowana prelekcja z ilustracją muzyczną „Muzykalia i historia organów na Świętej Górze”.

Nadleśnictwo zaprasza do zwiedzania izby leśnej i arboretum w godzinach od 18.00 do 21.00 oraz na ognisko z kiełbaskami.

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów na terenie Gminy Piaski zapowiada się bardzo interesująco.

Informacje związane z "Nocą muzeów w Gminie Piaski" oraz formularz rejestracyjny „Maratonu Czytelniczego z „Dziennikiem” Bojanowskiego” znajdą Państwo w specjalnie przygotowanej zakładce - NOC MUZEÓW (menu po lewej stronie).